Informacje aktualne

GMINA SMOŁDZINO

województwo: pomorskie

powiat: słupski

powierzchnia: 25.980 ha

ilość mieszkańców: 3.459 wg stanu na 31.12.2010r.

gęstość zaludnienia: 14 osób/km²

 

Ogólna charakterystyka

Gmina Smołdzino pod względem administracyjnym położona jest w północno – zachodniej części województwa pomorskiego, w powiecie słupskim. Od północnego – wschodu graniczy z gminą miejską Łeba, od wschodu (w akwenie jeziora Łebsko) z gminą Wicko, od południowego – wschodu z gminą Główczyce, natomiast od zachodu z gminą Ustka. Ponadto od północy granicę gminy stanowi 26-cio kilometrowy odcinek granicy morskiej Polski z Morzem Bałtyckim.

Pod względem geograficznym gmina Smołdzino usytuowana jest na Nizinie Gardnieńsko – Łebskiej z najwyższym wzniesieniem – górą Rowokół (115 m n.p.m). Jest to rozległa gmina rozciągająca się na powierzchni 25 980 ha, o gęstości zaludnienia wynoszącej 14 osób na 1 km2.

Jej granice wyznaczają naturalne elementy krajobrazu takie jak: brzeg morza, brzegi jeziora Gardno i Łebsko, odcinki rzek: Łupawa, Pustynka, Brodniczka..

Administracyjnie gmina podzielona jest na 16 sołectw, które skupiają 19 miejscowości: Kluki, Przybynin, Łokciowe, Smołdziński Las, Smołdzino, Żelazo, Wierzchocino, Witkowo, Siecie, Gardna Wielka, Gardna Mała i Wysoka, Stojcino, Retowo, Czysta, Bukowa, Komnino, Człuchy.

Stolicą gminy i siedzibą władz administracyjnych jest miejscowość Smołdzino położona nad rzeką Łupawą, oddalona 30 km od Słupska i 6 km od morza. Pełni ona funkcję ośrodka gminnego, położona w środkowej części gminy i zamieszkiwana przez ponad 18% mieszkańców gminy.

Smołdzino jest ośrodkiem administracyjnym, gospodarczym i usługowym o znaczeniu gminnym skupiającym szereg urządzeń i instytucji obejmujących swoim zasięgiem obszar całej gminy. Miejscowość ta pełni również funkcję obsługi ruchu turystycznego dysponując w sezonie dobrze rozwiniętą bazą noclegową i gastronomiczną.

Północną część Gminy Smołdzino zajmuje Słowiński Park Narodowy z siedzibą w Smołdzinie.

Park utworzono 1 stycznia 1967 r. swoją nazwę zawdzięcza Słowińcom – ludności kaszubskiej , która kiedyś zamieszkiwała tereny Parku. Powierzchnia Parku obecnie wynosi 32.744,03 ha. Na terenie gminy Smołdzino zajmuje on powierzchnię 16 833,26 ha, co stanowi 64,79% całkowitej powierzchni gminy. Jego niepowtarzalne wartości przyrodnicze spowodowały, że został on zaliczony w 1977 r. przez UNESCO do światowej Sieci Rezerwatów Biosfery. Obejmuje on swoim zasięgiem odcinek wybrzeża od Rowów do Łeby, Jeziora: Łebsko, Gardno, Dołgie Wielkie, Dołgie Małe oraz przylegające do nich lasy.

O turystycznej atrakcyjności gminy stanowi położenie na jej obszarze Słowińskiego Parku Narodowego oraz czterech jezior: Gardno, Łebsko, Dołgie Wielkie oraz Dołgie Małe.

Atutem gminy jest czyste środowisko naturalne, interesująca szata roślinna i liczna populacja dziko żyjącej zwierzyny. Wspaniała lokalizacja gminy i przebogata przyroda stwarzają znakomite możliwości wypoczynku i rekreacji.

Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Akcja Osoba Data
Dodanie dokumentu: Marcin Hałas 07-01-2011 15:11:01
Osoba, która wytworzyła informację lub odpowiada za treść informacji: Agata Pawłów 07-01-2011
Ostatnia aktualizacja: Marlena Makowska 17-02-2011 11:53:11