Logo BIP
Herb
Biuletyn Informacji Publicznej
Urzędu Gminy Smołdzino

Wyszukiwanie zaawansowane

Menu przedmiotowe

BOI

Tagi

Podsumowanie współpracy Powiatu Słupskiego z Gminą Smołdzino w kadencji 2018-2024 przez Starostę Słupskiego podczas posiedzenia Komisji Rady Gminy Smołdzino w dniu 19 lutego 2024 r.

Na wstępie P. Paweł Lisowski przekazał, że kiedy 5 lat temu rozpoczynał pracę jako Starosta Słupski, Gmina Smołdzino była w zupełnie innym miejscu przypominając, że Gminę Smołdzino nie było na nic stać i nie można było liczyć na żadne wspólne inwestycje w tym czasie. Zaznaczył, że aktualnie Gmina Smołdzino jest w innym miejscu. Starosta przekazał, że jest pod wrażeniem tego, jak wiele wspólnych inwestycji udało się wykonać w mijającej kadencji. Są to przede wszystkim inwestycje drogowe. Pogratulował wszystkim, którzy przyczynili się do takiego stanu rzeczy – Wójtowi Gminy, pracownikom Urzędu Gminy, gminnym jednostkom organizacyjnym oraz Radzie Gminy. Następnie przekazał, że po mijającym okresie zimowym drogi powiatowe są w fatalnym stanie zaznaczając, że w latach ubiegłych taka sytuacja nigdy nie miała miejsca. Wyjaśnił, że aktualna pogoda nie pozwala na przeprowadzenie remontów cząstkowych, ale to kwestia kilku tygodni i prace ruszą. W dalszej kolejności Starosta wymienił największe inwestycje, które zostały wspólnie zrealizowane na terenie gminy:

- przebudowa drogi powiatowej na odcinku Smołdzino - Gardna Wielka – koszt zadania ponad 10 000 000,00 zł,

- naprawa drogi w m. Kluki – koszt zadania 4 300 000,00 zł,

- naprawa drogi z m. Smołdzino w kierunku drogi wojewódzkiej 213, tj. do m. Żelazo i kawałek za miejscowością – koszt zadania prawie 4 000 000,00 zł.

Starosta podkreślił, że wkład własny do tych inwestycji był solidarnie ponoszony po połowie przez Gminę Smołdzino i Starostwo Powiatowe, za co podziękował Wójtowi i radnym. Zapewnił, że to nie koniec wspólnych inwestycji na terenie gminy, ponieważ już obecnie są pozyskane środki na kolejne zadania, tj. :

- modernizacja drogi powiatowej 1122G przy ul. Partyzantów w m. Gardna Wielka,

- modernizacja drogi z m. Łokciowe do Smołdzińskiego Lasu,

- modernizacja drogi w m. Bukowa,

- modernizacja 0,5 km odcinka drogi w m. Smołdzino (przy Dino),

- modernizacja drogi oraz budowa chodnika w m. Łokciowe.

Następnie Starosta przekazał, że dbałość o pozyskiwanie środków na rozbudowę, przebudowę, remonty dróg powiatowych to priorytet działań Starostwa i to się nie zmieni zapewniając, że jak tylko będą pokazywały się dodatkowe możliwości, to Starostwo będzie chciało z tych możliwości finansowych skorzystać. Zaznaczył, że gospodarność Wójta Gminy Smołdzino, to jak zgłasza potrzeby Gminy do Starostwa i postawa Rady Gminy, dopingują go i współpracowników ze Starostwa do tego, ażeby tą Gminę bardzo mocno wspierać. Zwrócił uwagę, że Starostwo również ma swoje ograniczone możliwości, jednak dużo zostało zrobione i jeszcze dużo wspólnie zostanie zrobione. W dalszej kolejności Starosta podziękował Radzie Gminy za wyrażenie zgody na przystąpienie Gminy Smołdzino do Związku Powiatowo – Gminnego. Przyznał, że otrzymał duże wotum zaufania od zrzeszonych Samorządów, ponieważ został Prezesem tego Związku, a również Wójt Gminy Smołdzino otrzymał wotum zaufania, ponieważ został Wiceprezesem. Starosta poinformował, że dzięki Związkowi Powiatowo – Gminnemu do regionu słupskiego wpłynęło dodatkowe 50 000 000,00 zł. Ze środków tych również będą finansowane inwestycje na terenie gminy Smołdzino, o których była mowa wcześniej. Ponadto ze środków Związku Powiatowo - Gminnego został zakupiony nowy wóz strażacki dla Gminy Smołdzino, a także agregaty prądotwórcze. Następnie Starosta poinformował, że kolejnym priorytetem działań Starostwa są trasy rowerowe, które planuje się rozwijać. Powiat jest w dużym programie, w którym opracowywana jest koncepcja rozwoju tras rowerowych na terenie Powiatu Słupskiego. W tym temacie Gmina Smołdzino jest bardzo poważnie traktowana, bo Starostwo zdaje sobie sprawę jaka to jest Gmina, o jakim charakterze i w związku z tym ścieżki rowerowe będą planowane i budowane na terenie tej Gminy. Kończąc wypowiedź P. Paweł Lisowski podziękował za współpracę w mijającej kadencji. Przekazał, że w Powiecie Słupskim Gmina Smołdzino jest w czołówce jeśli chodzi o zainwestowane środki. Jeszcze raz zaznaczył, że jest pod wrażeniem tego, że Gmina wyszła z takiej zapaści finansowej i zrealizowała tak dużo inwestycji podkreślając, że to wymagało wielu działań ze strony Wójta.


Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Osoba odpowiadająca za treść informacji

Edyta Szczekarewicz

Data wytworzenia:
20 mar 2024

Osoba dodająca informacje

Edyta Szczekarewicz

Data publikacji:
20 mar 2024, godz. 13:29

Osoba aktualizująca informacje

Edyta Szczekarewicz

Data aktualizacji:
20 mar 2024, godz. 13:29